Jak przełamać barierę językową?

Jak przełamać barierę językową

Nauka języka angielskiego może okazać się stresującym doświadczeniem. Zwłaszcza jeśli popełniasz błędy. Jeśli masz poczucie, że tracisz pewność siebie podczas rozmów w języku obcym zapoznaj się z naszymi wskazówkami dotyczącymi budowania pewności siebie.

Cztery sposoby na przełamanie bariery językowej

  •  Mów głośniej!

Jeśli boisz się popełniać błędy łatwiej jest mówić cicho, ponieważ nie chcesz, aby ludzie cię słyszeli. Ale kiedy ludzie cię nie usłyszą przekaz będzie jeszcze bardziej niezrozumiały. Zwróć uwagę na tempo wypowiedzi. Nie śpiesz się! Mów dostatecznie głośno, wyraźnie. Nawet jeśli myślisz, że popełniasz błąd.

Z czasem przestaniesz bać się własnego głosu, stresować się popełnianiem pomyłek, a co najważniejsze, zrozumiesz, że jest to zupełnie naturalne!

  •  Użyj słów-wypełniaczy L2

Native speakerzy języka angielskiego często „wzbogacają” swoje słownictwo o tak zwane słowa-wypełniacze, takie jak "umm ...", "ahh ..." i "err …". Jeśli angielski jest twoim drugim językiem nie wahaj się ich użyć. Wykorzystując przerywniki charakterystyczne dla twojego rodzimego języka pokazujesz, że nie mówisz danym językiem jako ojczystym. Każdy język ma swoje słowa-wypełniacze. Korzystając z nich będziesz brzmiał naturalniej. Przerywniki pomogą również zatrzymać się by zebrać myśli, znaleźć odpowiednie słowo, które przecież doskonale znasz, ale chwilowo “uleciało” z głowy.

  • Posługuj się mową ciała

Umiejętność mówienia nie jest jedynym elementem, na bazie którego możesz budować poczucie pewności siebie w trakcie prowadzenia rozmów w języku obcym. Śmiałości doda ci również postawa i zachowanie. Odpowiednia mowa ciała sprawi, że poczujesz się pewniej. Słuchając, pochylaj się do przodu, a gdy mówisz, stój prosto. Trzymaj głowę w górze, gestykuluj rękami, utrzymuj kontakt wzrokowy, a co najważniejsze ... uśmiechnij się!

  •  Wyluzuj się!

Jest to najważniejsza rzecz do zapamiętania - wszyscy popełniamy błędy! To nieodłączny element, część procesu nauczania nowego języka. Jeśli popełnisz błąd nie rozmyślaj o tym. Nikt nie staje się doskonałym mówcą błyskawicznie, ale każdy może osiągnąć cel poświęcając mu czas i wytrwałą pracę.

Wszyscy od czasu do czasu cierpimy na brak pewności siebie. Ważne jest, aby cię to nie zatrzymało - podnieś się i spróbuj ponownie. Jeśli poświęcisz się nauce i uwierzysz w siebie wkrótce zauważysz postępy, które jeszcze bardziej zmotywują cię do osiągnięcia planu!